bizden-haberler

Basında Biz

Ar-Ge Yatırımlarıyla Rekabet Gücümüzü Koruyoruz

 

  1. 2021 yılı nasıl geçti, yılı nasıl kapattınız?

2021’in genel olarak iyi bir yıl olduğunu söyleyebilirim. Doğanlar Mobilya Grubu olarak 2021 yılı konsolide net satışımız 1 milyar 744 milyon TL’ye ulaşarak ve hedefini gerçekleştirerek, önceki yılın aynı dönemine göre %75 oranında artış sağladı.

 

  1. 2022 yılı büyüme hedefiniz nedir?

Doğanlar Mobilya Grubu’nun 2022 yılı konsolide satış gelirlerini %80-90 seviyesinde artırarak, 3,2 – 3,4 milyar TL seviyesinde gerçekleşmesini hedefliyoruz.

 

  1. AR-GE merkeziniz ne zaman kuruldu, kaç kişi çalışıyor?

Doğanlar Mobilya Grubu bünyesinde lokomotif markalarımız olan Doğtaş ve Kelebek markalarının ayrı ayrı Ar-Ge ve tasarım merkezleri bulunuyor. İlk Ar-Ge merkezimiz ise 2014 yılında Düzce’de kuruldu. Bugün 54 kişilik bir ekip aktif olarak bu ekibimiz içerisinde görev alıyor.

 

  1. AR-GE merkezinizi büyütme planınız var mı?

Ar-Ge bizim için en önemli konulardan biri. Bu alanda her daim yatırım yapmaya devam edeceğiz. Son yıllarda iklim sorununun hepimiz için geldiği nokta itibariyle bu alana fayda sağlayacak yatırımlar yapmaya özen gösteriyoruz. Bununla birlikte yakın zamanda tamamlanacak yeni Ar-Ge binalarımız da bizler için büyük önem taşıyor. Bu kapsamda, Eylül ayında devreye almayı planladığımız, Biga da bağımsız 1.300, Düzce de ise bağımsız 1.400 metrekare büyüklüğünde Ar-Ge binası inşaatımız devam ediyor. Toplam personel sayımızı ise 100 kişiye çıkartmayı planlıyoruz.

  1. 2022 yılı AR-GE çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Geçtiğimiz yıl, mobilya sektörü açısından e-ticaret anlamında büyüme yılı oldu. Ar-Ge alanında yaptığımız çalışmalarla biz de e-ticarette hızlı bir büyüme yakaladık. Doğtaş ve Kelebek markalarımızda pandemi döneminde hayata geçirdiğimiz uygulamalarımızı da web sitemize taşıyarak, marka internet siteleri veya Whatsapp üzerinden de online satış hizmeti vermeye başladık. 2022 yılında Ar-Ge için Mobilya Grubu olarak ciddi bir bütçe ayırdık. Yeni yatırımlarla birlikte 2022 yılı e-ticaretin toplam satış içerisinde payının önceki yıllara göre daha da artacağını öngörüyoruz. İnovatif çalışmalar, günümüz gerçeğinde nefes almadan üzerinde durulması gereken bir konu. Bunun için var gücümüzle çalışıyoruz.

 

  1. AR-GE stratejinizin temel unsurları nelerdir?  

Sınırsız insan ihtiyacı ve sürekli artış gösteren tüketim eğilimi de işletmelerin hem kendilerini hem de ürünlerini sürekli yenilemek üzerine çalışmalar yapmasını kaçınılmaz kılıyor. Mobilya sektöründe, bugün, en önemli nokta, form ve fonksiyon özelliklerinin birlikte olduğu uzun ömürlü ve her güne uygun tasarımlar yapmak ve üretmek. Yenilenen yaşam tarzlarına uyum sağlayan mobilyalar üretmek ise işin püf noktası. Modüler kullanımlar küçülen şehir içi evlerden, şehirden uzakta daha geniş alanlara sahip evlere kadar her ihtiyaca cevap vermemizi kolaylaştırıyor. Aynı zamanda, günümüzün en önemli rahatsızlıklarından postür problemlerini biraz olsun rahatlatacak özel teknoloji kullanımları, mobilya sektöründe öne çıkan trendlerden. Mobilya sektöründe de, diğer sektörlerde olduğu gibi, sürekli yeni trend ve tüketici eğilimlerini okumak, proaktif çözümler üretmek ana nokta. Bunun yanı sıra ağır rekabet koşulları ve artan üretim maliyetleriyle mücadele edebilmek adına ürünlerimizde yapılan maliyet iyileştirilmelerinde Ar-Ge departmanının büyük bir rolü bulunuyor. Güçlü Ar-Ge sayesinde maliyet avantajlarıyla rekabet gücümüzü her daim korumayı hedefliyoruz.

 

  1. Halihazırda cironuzun ne kadarlık bir bölümünü AR-GE’ye ayırıyorsunuz? Bu oran yıllar içinde değişim gösterdi mi?

Her yıl artan oranda Ar-Ge yatırımımız var. Doğanlar Mobilya grubu markaları için inovasyon unsuru her günün, haftanın ve yılın en üst başlıklarındandır. 2021 yılı Ar-Ge harcamalarımızın ciro içindeki payı (Teşvikler hariç) %0,6 iken, bu yıl teşvikler hariç %2 seviyelerinde gerçekleşmesini öngörüyoruz.

 

  1. Şu anda AR-GE çalışmalarını yaptığınız yeni ürünleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Geçtiğimiz yıl, Doğtaş ve Kelebek markalarımızda hibrit teknoloji kullanmaya başladık. Doğtaş’ın 2024 yılına kadar portföyünün %40’ını, %100 geri dönüşümlü kumaş kullanımıyla hayata geçirmeyi hedefledik. Bu yaklaşımı üretim süreçlerinin yanı sıra hammadde seçiminde de uyguluyoruz. Bu doğrultudaki ilk girişimimiz, Doğtaş’ın 2021 yılı sonuna doğru mağazalarda satışa çıkan koltuk tasarımı oldu. Bu köşe takımının döşemeleri %100 PET şişelerin geri dönüşümünden elde edilen kumaş kullanımıyla üretildi. Koltukların ayak ve aksesuar kısımlarında kullanılan ahşap kısımları ise mobilya üretimi adına yetiştirilen ormanlardan elde edilen ağaçlardan yaratılıyor.  Lova Yatak markamız, Wellness Rest ürünüyle, Seaqual organizasyonu iş birliğinde, okyanuslardan toplanan atık ve plastiklerden üretilen sürdürülebilir nitelikte bir kumaşın kullanıldığı yatak üretti. Lova Yatak olarak, 48 saatte mağaza siparişlerimizi teslim ediyoruz. Ayrıca tüketicimize memnun kalmadığı taktirde 120 gün içinde değişim imkânı sağlıyoruz. E ticaret markamız Ruum Store için de yatırımlarımız devam ediyor.